PV32H200A01B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
TT Electronics/BI
20 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
PV32H200A01B00
DigiKey Part Number
PV32H200A01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV32H200A01B00
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.260" Dia (6.60mm)
Tolerance
±20%