PV32P200A02B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
PV32P200A02B00
DigiKey Part Number
PV32P200A02B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV32P200A02B00
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PV32P200A02B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
20 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.260" Dia (6.60mm)
Tolerance
±10%