PV12T503A01B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Side Adjustment
PV12T503A01B00
DigiKey Part Number
PV12T503A01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV12T503A01B00
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.299" x 0.354" Face (7.60mm x 9.00mm)
Tolerance
±10%