MOV-14D560KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-14D560KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-14D560KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D560KTR
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D560KTR Models
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
11J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
62 V