MOV-14D560K
DigiKey Part Number
118-MOV-14D560K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D560K
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D560K Models
Category
Current - Surge
1 kA
Energy
11J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
3600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
62 V