LT T66G-DAEA-29-N424-20-R33
DigiKey Part Number
475-LTT66G-DAEA-29-N424-20-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LTT66G-DAEA-29-N424-20-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LTT66G-DAEA-29-N424-20-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT T66G-DAEA-29-N424-20-R33
Description
LED GREEN 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 532nm LED Indication - Discrete 2.6V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.6V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
55°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
524nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-PLCC
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Size
2.55mm Dia
Height (Max)
3.35mm