LR T66F-AABB-1-1-20-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LRT66F-AABB-1-1-20-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRT66F-AABB-1-1-20-R33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRT66F-AABB-1-1-20-R33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR T66F-AABB-1-1-20-R33-Z
Description
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 1.95V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
55°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
634nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
3.50mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
2.60mm Dia