HDC15S5R700X-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S5R700X-14 is not available
HDC15S5R700X-14
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R700X-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R700X-14
Description
HDC15S5R700X-14
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C