CD-14PMMP-LC7001
DigiKey Part Number
1754-1111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD-14PMMP-LC7001
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD-14PMMP-LC7001 Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
14
Shielding
Shell Size - Insert
C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C