ACD-14PMMS-LC7001
DigiKey Part Number
1754-1112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACD-14PMMS-LC7001
Description
CONN RCPT MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
C
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C