DA15P565MTXLF
DigiKey Part Number
DA15P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DA15P565MTXLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C