D50S24A6RX09LF is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 530
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S24A6RX09LF
DigiKey Part Number
D50S24A6RX09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24A6RX09LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S24A6RX09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C