D50S24A6GL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 530
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S24A6GL00LF
DigiKey Part Number
D50S24A6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24A6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S24A6GL00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C