D50S24A4PL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 8
In Stock: 80
In Stock: 86
In Stock: 676
In Stock: 609
In Stock: 530
Image for D50S24A4PL00LF is not available
D50S24A4PL00LF
DigiKey Part Number
D50S24A4PL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24A4PL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D50S24A4PL00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C