D37S33E6PA119LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 85
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 3
In Stock: 164
In Stock: 0
Image for D37S33E6PA119LF is not available
D37S33E6PA119LF
DigiKey Part Number
D37S33E6PA119LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S33E6PA119LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.303" (7.70mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C