66226-018LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2192-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 66226-018LF |
Description | CONN FFC HEADER 18POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18 Position FFC Connector Header 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 66226-018LF Models |
Category | Contact Material Copper Nickel Alloy |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Finish Tin |
Series | Housing Material Thermoplastic |
Packaging Tray | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Part Status Active | Voltage Rating 500V |
Flat Flex Type FFC | Operating Temperature -65°C ~ 105°C |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector/Contact Type Header | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions 18 | Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Housing Color Blue |
Termination Solder | Actuator Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Mating Cycles 100 |