65801-018LF
DigiKey Part Number
609-2174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
65801-018LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 18POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
65801-018LF Models
Category
Contact Material
Copper Nickel Alloy
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Tin
Series
Housing Material
Thermoplastic
Packaging
Tray
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Part Status
Active
Voltage Rating
500V
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Receptacle
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
18
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Housing Color
Blue
Termination
IDC
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm