EB2001530000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Image for EB2001530000G is not available
EB2001530000G
DigiKey Part Number
EB2001530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB2001530000G
Description
TERM BLK 10P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
10
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
20 A
Torque - Screw
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Voltage
300 V