MV153-10-V-L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Image for MV153-10-V-L is not available
MV153-10-V-L
DigiKey Part Number
1920-MV153-10-V-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MV153-10-V-L
Description
PCB TERM BLK, 10.00MM, 3 POLE, F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Altech Corporation
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Pitch
0.394" (10.00mm)
Clamp Material - Plating
Copper - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel, Galvanized
Current
13.5 A
Torque - Screw
0.51 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
600 V