M55302/62LA20S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for M55302/62LA20S is not available
M55302/62LA20S
DigiKey Part Number
4134-M55302/62LA20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/62LA20S
Description
M55302/62LA20S
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Features
Jackscrews
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)