S-19212B25A-M5T1U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
S-19212B25A-M5T1U
DigiKey Part Number
1662-S-19212B25A-M5T1UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19212B25A-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8.5 µA
Series
PSRR
45dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA