S-13A1H12-U5T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 695
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-13A1H12-U5T1U3
DigiKey Part Number
S-13A1H12-U5T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13A1H12-U5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Detailed Description
PSRR
65dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA