S-13A1F12-U5T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 695
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-13A1F12-U5T1U3
DigiKey Part Number
S-13A1F12-U5T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13A1F12-U5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA