VER12US120-JA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1470-3116-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VER12US120-JA |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer XP Power | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency Level VI, CoC Tier 2 |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 60°C |
Part Status Active | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm |
Region Utilized International | Cord Length 59" (1.50m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector Multi-Blade |
Input Type Multi-Blade (Included) | Size / Dimension 3.01" L x 1.61" W x 1.48" H (76.5mm x 41.0mm x 37.6mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CB |
Voltage - Output 12V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 1A | Weight 0.28 lb (127.01 g) |
Power (Watts) 12 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 100mW (Max) |