RPA30-243.3SAW/P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2972-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPA30-243.3SAW/P |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 30W |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 7.5A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPA30-243.3SAW/P Models |
Category | Power (Watts) 30 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Railway |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 88% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 7.5A | Base Product Number |