RPA20-2415DAW/P
DigiKey Part Number
945-2969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA20-2415DAW/P
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 670mA, 670mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RPA20-2415DAW/P Models
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
670mA, 670mA