REDIN960-24/3AC
DigiKey Part Number
945-3144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REDIN960-24/3AC
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REDIN960-24/3AC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
960W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88.5%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.48" L x 5.47" W x 5.12" H (190.0mm x 139.0mm x 130.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 575 VAC (3 Phase), 360 ~ 575 VAC (2 Phase)
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
40A