REDIN60-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 462
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 5A
RECOM Power AC/DC DIN‐Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
REDIN DIN Rail mounted Power Supplies
REDIN60-12
DigiKey Part Number
945-2295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REDIN60-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
REDIN60-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
84%
Input Type
AC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.98" L x 1.78" W x 3.62" H (101.2mm x 45.1mm x 92.0mm)
Voltage - Output 1
12V