REDIN240-48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-3006-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REDIN240-48 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REDIN240-48 Models |
Category | Current - Output (Max) 5A |
Manufacturer Recom Power | Power (Watts) 240W |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Obsolete | Efficiency 93.7% |
Input Type AC | Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating) |
Number of Outputs 1 | Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 4.50" L x 1.81" W x 4.88" H (114.3mm x 46.0mm x 124.4mm) |
Voltage - Output 1 48V | Approval Agency CB, CE, cURus |