REC30-2415D
DigiKey Part Number
945-2594-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC30-2415D
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC30-2415D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A, 1A