REC20-2412D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 26
Datasheet
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 4
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 18V - 36V Input
RECOM REC Series DC to DC Converters | Digi-Key Daily
REC20-2412D
DigiKey Part Number
945-2600-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC20-2412D
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REC20-2412D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89.5%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
835mA, 835mA