LD39150DT18-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3.711
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.225
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
TO-252-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD39150DT18-R
DigiKey Part Number
497-7790-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39150DT18-R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1.5A