BV302S12023
DigiKey Part Number
3388-BV302S12023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV302S12023
Description
PWR XFMR 2.3VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.3VA Power Transformer 230V Primary 12V Secondary 192mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV302S12023 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2.3VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
230V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
29.50mm
Current - Output (Max)
192mA