SR1206JR-7W2K2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2.963
Vishay Dale
In Stock: 40.348
Similar
Bourns Inc.
2.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1206JR-7W2K2L
DigiKey Part Number
YAG6067TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-7W2K2L
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1206JR-7W2K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)