SR1206JR-0713KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 8.253
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 324
Similar
Bourns Inc.
Similar
13 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1206JR-0713KL
DigiKey Part Number
SR1206JR-0713KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-0713KL
Description
RES 13K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1206JR-0713KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)