SMDH1210B125TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1210B125TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1210B125TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1210B125TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1210B125TF
Description
PPTC 1210 9V 1.25A 1.5W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 1.25 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
500 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
9V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
3.75 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
40 A