SMDH1206B035TF/30
DigiKey Part Number
13-SMDH1206B035TF/30TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1206B035TF/30CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1206B035TF/30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1206B035TF/30
Description
PPTC 1206 30V 0.35A 1.2W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.2 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
30V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
1.2 A
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Max
20 A