SMD2920B260TF/24
DigiKey Part Number
13-SMD2920B260TF/24TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD2920B260TF/24CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD2920B260TF/24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2920B260TF/24
Description
PTC RESET FUSE 24V 2.6A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 2.6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
8 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
14 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
75 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Trip (It)
5 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
40 A