SMD1210B010TF
DigiKey Part Number
13-SMD1210B010TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1210B010TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1210B010TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1210B010TF
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
800 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
10 A