RC1210JR-079R1L
DigiKey Part Number
13-RC1210JR-079R1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1210JR-079R1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1210JR-079R1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1210JR-079R1L
Description
RES 9.1 OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.1 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC1210JR-079R1L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)