RC0805JR-10150KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 331
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 7.710
Datasheet
In Stock: 15.817
Direct
Walsin Technology Corporation
Vishay Dale
Vishay Dale
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
150 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RC0805JR-10150KL
DigiKey Part Number
13-RC0805JR-10150KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0805JR-10150KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0805JR-10150KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805JR-10150KL
Description
RES 150K OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0805JR-10150KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)