PU2512FKM130R004L
DigiKey Part Number
YAG6123TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG6123CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG6123DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PU2512FKM130R004L
Description
RES 0.004 OHM 1% 4W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 mOhms ±1% 4W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PU2512FKM130R004L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.038" (0.96mm)