PT0402FR-7W0R22L
DigiKey Part Number
13-PT0402FR-7W0R22LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PT0402FR-7W0R22LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PT0402FR-7W0R22LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT0402FR-7W0R22L
Description
RES 0.22 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT0402FR-7W0R22L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)