PNP300JR-73-0R15
DigiKey Part Number
13-PNP300JR-73-0R15TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PNP300JR-73-0R15CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNP300JR-73-0R15
Description
RES 0.15 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PNP300JR-73-0R15 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)