CQ0402CRNPO9BN5R6
DigiKey Part Number
13-CQ0402CRNPO9BN5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CQ0402CRNPO9BN5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CQ0402CRNPO9BN5R6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0402CRNPO9BN5R6
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
5.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQ0402CRNPO9BN5R6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)