CQ0201CRNPO8BN6R0
DigiKey Part Number
13-CQ0201CRNPO8BN6R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CQ0201CRNPO8BN6R0CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CQ0201CRNPO8BN6R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0201CRNPO8BN6R0
Description
CAP CER 6PF 25V C0G/NPO 0201
Detailed Description
6 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
CQ0201CRNPO8BN6R0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)