CC1808KKX7REBB102
DigiKey Part Number
311-2086-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-2086-1-ND - Cut Tape (CT)
311-2086-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1808KKX7REBB102
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1808KKX7REBB102 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)