CC1210KKX5R6BB476
DigiKey Part Number
311-3531-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1210KKX5R6BB476
Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1210KKX5R6BB476 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)