CC1206KKX5R5BB106
DigiKey Part Number
311-1936-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1936-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1936-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX5R5BB106
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX5R5BB106 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)