CC0805ZPY5V6BB475 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
CC0805ZPY5V6BB475
DigiKey Part Number
13-CC0805ZPY5V6BB475TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805ZPY5V6BB475
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)